Austrija razmatra NATO: Kraj neutralnosti?

Vijesti

Austrija, koja percipira Rusiju kao prijetnju te slabljenje vjere u neutralnost, sve ozbiljnije razmatra ulazak u NATO kao povijesni sigurnosni zaokret.

Ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger otvoreno je poručila: “Neutralnost nas više ne štiti.”U jeku ruske agresije i rastuće nesigurnosti, Austrija po prvi put ozbiljno razmatra ulazak u NATO. Radi se o mogućem povijesnom zaokretu – zemlji koja je od 1955. simbol vojne neutralnosti.

Putin gura Beč prema Zapadu

Ministrica ističe da partnerstva postaju ključ sigurnosti, a Rusija sve veća prijetnja. “Putin vodi rat brutalno jer zna da mu ponestaje vremena,” rekla je. Upozorila je i na loše stanje ruske ekonomije te sve veći broj žrtava.

Moskva već optužuje

Rusija je Beč optužila da krši neutralnost – navodno zbog tranzita zapadnog oružja prema Ukrajini. No u Austriji raste uvjerenje da formalna neutralnost više nije dovoljna, osobito nakon što su Švedska i Finska već izabrale NATO.

Javnost podijeljena, odluka pred vratima

Iako su Austrijanci podijeljeni, sigurnosna situacija mijenja stavove. “Ukrajina želi mir, Rusija ne,” zaključuje ministrica. Austrija sve više traži zaštitu kroz saveze, i pitanje je vremena kada će to postati službeni stav.

Uočili ste pogrešku u članku?
Ako primijetite netočnu informaciju ili zastarjeli podatak, molimo vas da nas obavijestite putem naše Kontakt stranice.